Maria Treben
O Marii Treben
Maria Treben (rozená Günzel) se narodila 27. září 1907 v českém Žatci, v tehdejším Rakousko-Uhersku, jako prostřední ze tří dcer majitele tiskárny. Její matka se starala o domácnost a věnovala se výhradně dětem. Jako dítě bývala během prázdnin v rodině jednoho nadlesního. To se projevilo velmi brzy ve vývoji její citlivosti k přírodě a rostlinám, které postupně poznávala.
Maria měla velkou podporu ve své matce, která byla příznivkyní léčby podle Sebastiana Kneippa. Vedla své děti tak zdravě, jak je to jen možné a léčila je většinou doma. Když byla Maria ve věku deseti let, její rodina se musela vyrovnat se smrtí otce, který zemřel nešťastnou náhodou. Po dvou letech se rodina přestěhovala do Prahy, kde dívky absolvovaly školu.
Maria navštěvovala střední školu a poté, co dokončila studium, našla zaměstnání v redakci spisovatele Maxe Broda. V roce 1939 se Maria vdala za Ernsta Gottfrieda Trebena. Manželé se přestěhovali do malebných jihočeských Kaplic. Vypukla druhá světová válka a Německo obsadilo Sudety. V roce 1942 se jim narodil jediný syn Kurt Dieter.
V roce 1945 byla rodina Treben obětí nuceného odsunu Němců z našeho území. Manžel Marie byl zadržen v Čechách a ona a její syn byli posláni do uprchlických táborů. Tam onemocněli tyfem. Šli do nemocnice, ale nebylo dost léků. Maria byla v nemocnici déle než půl roku.
Ernst Treben znovu získal svobodu až v roce 1947. V roce 1953 se usadili v městečku Grieskirchen v Horním Rakousku. Maria brzy získala sympatie mnoha lidí, velmi rychle se také rozšířilo, že ví hodně o bylinách. Od jedné ženy obdržela lahvičku kapek a kopii starého rukopisu o švédských bylinkách.
Tento dokument napsal Dr. Samst a obsahoval recept na bylinný extrakt, nazývaný také elixír života. Maria Treben si vyměňovala zkušenosti se svými sousedy, četla ve starých herbářích a začala se hlouběji zabývat otázkou bylinné medicíny. Vyzkoušela staré recepty a začala sbírat byliny, které později používala pro domácí účely. Udělala své první tinktury a tak poznávala mimořádnou moc léčivých bylin.
V roce 1971 byla pozvána do sanatoria v Bad Mühllacken, kde měla první přednášku.
Krátce poté začala psát pro farnost čtvrtletník "Ringelblume" ("Měsíček").
Po těchto publikacích Maria dostávala stále více a více dopisů. Byla zvána k přednáškám po celém Rakousku. Někteří dokonce zaznamenali tyto semináře na kazetách. Jednu z takových nahrávek přednášky, která se konala v roce 1976, slyšel P. Rauscher, prezident Asociace přátel bylinek. Kněz ji kontaktoval a přesvědčil, aby své poznatky vydala knižně a zájemci se mohli dozvědět o léčivých bylinách v pohodlí svého domova. Brzy na to jí vyšla kniha „Zdraví z Boží lékárny". Obsahovala Mariiny znalosti o bylinné medicíně, stejně jako rady k různým onemocněním, které lze vyléčit bylinami.
V roce 1977 Maria Treben obdržela první pozvání ze zahraničí. Nejprve přijela do Německa, později do Švýcarska. Semináře, které vždy konala zdarma, se těšily velké popularitě. Na přednášky chodilo až tři tisíce posluchačů. Obvykle trvaly přibližně dvě hodiny. Často po nich byla nesmírně unavená a tak si potřela oční víčka a uši švédskými kapkami. Bylo to velmi osvěžující.
Vzhledem k velkému množství přednášek a prodeji knihy „Zdraví z Boží lékárny" Maria dostávala dopisy z celého světa. Zoufalí lidé ji v dopisech žádali o radu. V odpovědích je Maria odkazovalala do své knihy, kde shromáždila všechny svoje znalosti. A mnozí čtenáři procházeli touto knihou tak dobře, až našli všechny informace, které potřebují.
Někteří z nich pečlivě studovali knihu a řídili se radami v nich obsažených, aby mohli pomoci při léčbě ostatním. Jejich dopisy byla Maria zvlášť potěšena, protože viděla, že její kniha je pro všechny, kteří žijí ve stresu každodenního života, velkou podporou. Ne každý je schopen si sám pomoci, s námahou věnovat svůj čas a pečlivě sbírat nebo koupit byliny, připravit je a nakonec vhodně použít. V dnešní době je snadnější získat hotové léky, které jsou mnohem pohodlnější.
Pouze v případě bylin však můžete říci s jistotou: "Pokud to nepomůže, pak to určitě nebude škodit."
Přes její znalosti léčby bylinami Maria Treben nikdy nezapomněla na akademickou medicínu. Vždycky byla v kontaktu s lékařem, který stanovil potřebnou diagnozu. Říkala to každému, kdo se na ni obrátil. Maria Treben nechtěla experimentovat. Předpokládala, že by se s lékařem mělo konzultovat jakékoli použití bylin. To byl její názor. Maria Treben přednášela až do roku 1987.
Až do pozdního stáří se Maria a Ernst každý den vydávali na dvě hodiny pěšky. Chodili po známých místech a v závislosti na ročním období sbírali byliny, které Ernst později upravil a sušil v podkroví, kde se vznášela nádherná vůně přírody. Byliny byly pečlivě skládané na pevném balícím papíru připravené k použití. Mezi nimi řebříček, kontryhel, heřmánek, přeslička, jitrocel, kopřivy, rozrazil, třezalka, měsíček, tymián, jmelí, svízel a sléz. Vzhledem k tomu, že sklizená a nakrájená bylina by nikdy neměla být sušena na slunci, ideální místo pro ně bylo právě podkroví. Sušené byliny uložil zabalené v papírových pytlích, aby byl prostor pro nové rostliny.
Po životě plném lásky, harmonie a vzájemného porozumění v roce 1988 její Ernst nečekaně zemřel. Od této chvíle žena, která se vždy smála a nakazila i jiné dobrým humorem, nenacházela radost. Na každém kroku jí Ernst chyběl. Proto málokdy odešla z domu, dokonce i její pravnučka,která přišla na svět, nemohla ji vytáhnout ze smutných myšlenek, které doprovázely Marii Treben dnem i nocí.
Ernst Treben zemřel 22. července 1988, jeho manželka Maria odešla téměř ve stejný den, o tři roky později - 26.července 1991, na svátek sv. Anny – to jméno měla její matka.
Smrt Marie Treben byla pro rodinu velkou ztrátou. S rodinou také truchlili všichni lidé, jimž Marie Treben pomáhala během svého života. Protože byla známá po celém světě jako „lékárnice Pána Boha", její smrt byla zmíněna také v rozhlase a v tisku.
Maria Treben byla mimořádná žena – je mi vzorem lidskosti a zájmu o přírodní léčebné prostředky a bylinkářství ...
Stránka 1 z 1 - 12 položek celkem
Stránka 1 z 1 - 12 položek celkem